Barbora Dohnalová - Moonlight dance

Detail položky

Detail položky

Akryl na plátně, 80x60 cm. Signováno zezadu. Nerámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Přiložen certifikát k dílu.

"Moonlight Dance" je magický obraz, který zachycuje provazochodkyni tančící za svitu měsíce a hvězd. Dívka v červených šatech, s vlajícími vlasy, balancuje na laně, zatímco na obloze plují mraky. Tento obraz je oslavou naděje a života – symbolizuje odvahu a křehkost, s níž se každý z nás pohybuje po tenké linii existence. Každý krok tanečnice je jako nový začátek, plný víry a naděje, že nás světlo měsíce povede dál. Barbora Dohnalová mistrně využívá akrylové barvy k vytvoření živé scény, která v divácích probouzí pocit úžasu a klidu, připomínajíc jim, že v každém temném okamžiku lze najít jiskru naděje.

 

o autorovi: Jako absolventka akademie výtvarných umění v Praze, kde vystudovala obor malba u profesora Michaela Rittsteina, se umělkyně prezentuje nejen malbou, ale i grafikou a ilustrací. Její díla jsou velmi vkusné spojení propracované techniky realistické malby akrylem na plátně a vyjádřením atmosféry snů a fantazií.

běžně neočekáváme, že by mladý umělec v malbě sledoval jistou geometrii a použití zákonů optiky, či sledování pohybových vektorů. Není patrné, zdali je to tendence odpozorovaná od starých mistrů a nebo tyto důležité matematické procesy na plátno prosakují z Barbořina podvědomí. Jelikož se umělkyně velmi ráda pouští do architektonických prvků, cítíme, že jistá kalkulace kompozice a křivek na plátně probíhá, ale není nuceně strojená a utahaná. Jakoby to vše, co se na plátně odehrává v řádu, byla vlastně šťastná náhoda. Některé její malby vyjadřují klid skrze použití centrální kompozice a perspektivy, která nás unáší k horizontu a nedovolí očím uhnout z objektu, jemuž věnuje maximální péči v detailech i v usazení do prostoru. Vše je smyslně sladěno v tónech, které jsou lomené jen do precizního bodu, kde barevnost nekřičí a odstín není špína.

v interiérech nám Barbora přináší nádech atmosféry tak, abychom byli schopni cítit to, co cítila ona v momentu inspirace. Jsou to tyto zcela běžné chvilky, kdy člověk shledává, že se zřejmě, stejně jako sama stvořitelka, zasekl v zákoutí něhy světla padajícího na prázdné křeslo a nechce své oči odtrhnout, neboť je mu v ten moment dobře. Není to náhoda, že její obrazy následují jistou ilustrativní atmosféru, umělkyně se nechává inspirovat četbou a ráda svými obrazy dokumentuje dojem z absorbování příběhu v knize. Její díla jsou náhledem do duše snílka, meditátora v maximální absorpci příběhu. V obrazech, které se nyní rodí, se objevuje sama jako součinitel a vykonavatel osudu. Její tvorba je jakousi autobiografií její fantazie, kde jsou jak její sny, tak i náš pohled uvězněny na moment, či na vždy.

(autorka textu Rosana de Monfort)

vydraženo certifikát
117893. Moonlight dance
Dražba ukončena:19.06.2024 20:11:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:5 500 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
5 500 Kč limit (19.06.2024 19:53:12) 7960
5 000 Kč 15.06.2024 22:42:30 9131