Olej na kartonu, 50x70 cm. Signováno vlevo dole J. Koudelka. Rámováno.
Pozn.: V díle Josefa Koudelky se spojovalo suverénní zvládnutí figury a vnímavý přístup k zachycení krajiny. Obě tyto složky se citlivě doplňují na předloženém obraze šohaje na louce. Celkové výtvarné utváření výjevu souzní s Koudelkovým zaměřením na tematiku folkloru a tradiční kultury. Kompozice je centrální, upřednostňuje mužovu postavu, za níž se otevírá volná krajina. Velmi přitažlivě působí plná intenzivní barevnost oděvu, která v odlehčeném přírodním kontextu o to více vyniká. Nepostradatelný prvek malby představuje skvrnitý rukopis s viditelnými tahy štětcem, který umožňuje vnímat způsob autorovy práce. Obraz lze ohodnotit jako vysoce kvalitní dílo, které kombinuje výrazné malířské kvality s šaramantním kouzlem námětu regionální tradice. Koudelka je právem řazen ke skupině našich předních folkloristů.
Nejdelší strana: 84 cm
o autorovi: 1877 - 1960
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 50 000 Kč