Olej na plátně fixováném na kartonu, 57x67 cm. Signováno vpravo dole Al.Kalvoda. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Olejomalba od Aloise Kalvody zobrazuje pohled na zimní krajinu zasazenou do atmosféry večerního ticha. První plán se otevírá zasněženou plochou, kterou ve středu obrazové kompozice lemují subtilné vertikály stromů, skrz tenké linky jejichž větví se prosvětluje žlutomodré nebe. Dominanta výjevu je tvořená zářivou bělobou, kterou harmonicky doplňují zemité odstíny a reflexy barevné oblohy. V souladu s barevným podáním autor modeluje malbu pomocí jemného rukopisu posilujícího atmosféru zobrazené scény. Jde o výstižné zachycení krajiny, jež oslavuje přírodu v její jednoduché kráse dojímající svou upřímností. Vysoká výtvarná hodnota činí z tohoto díla působivou ukázku tvorby Aloise Kalvody, který se řadí ke generaci žáků slaveného Julia Mařáka.
Nejdelší strana: 77 cm
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.