Akvarel, 40x28 cm. Signováno vlevo dole Jambor. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Tento akvarel patří k těm obrazům Josefa Jambora, které si zasluhují zvýšenou pozornost. Jambor se zde věnoval zachycení stoupavé uliční cesty se stromy technikou akvarelu. Na první pohled zajímavá a nevtíravá kompozice zaujme svou jedinečnou atmosférou a vystižením prostoru. Stoupavý efekt diváka vtahuje do scény a vede jeho pozornost vzhůru. Na celkovém dojmu obrazu se nezastupitelně podílí do okrových odstínů laděná barevnost s momenty osvětlení a zastínění. Zmínit je třeba také technické kvality akvarelu, a to zejména věrné ztvárnění korun stromů, které se odívají do barev podzimu, i okolního městského prostředí. Jde o velmi poutavé dílo, jemuž rozhodně nelze upřít vysokou výtvarnou i sběratelskou hodnotu.
Nejdelší strana: 46 cm
o autorovi: 1887 - 1964
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč.