Nejdelší strana: 43 cm
Olej na dřevě, 21x25 cm. Signováno vlevo dole H. Bruggemann. Rámováno.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Hermann Bruggemann byl malířem žánrových výjevů, který tvořil ve druhé polovině 19. století. Malba s figurálním výjevem matky s dcerou představuje nepříliš frekventovaně zastoupený námět jeho pozoruhodného díla. Obraz zachycuje pohled do interiéru místnosti se zdůrazněnou dvojicí postav. Zvnitřnělou intimní atmosféru této realisticky podané scény podtrhuje jednak kolorit převážně hnědých odstínů, jednak práce s temnosvitem, která připomene inspiraci v dílech starých mistrů. Při detailním pohledu na charakter zobrazené světnice a předměty rozeseté po místnosti lze v díle rozeznat i nevtíravý komentář k dobovým životním poměrům. Po technické stránce na obraze zaujme pozorný malířský rukopis. Obraz lze pokládat za značně kvalitní dílo autora, jehož práce se na zdejším trhu s uměním objevují spíše zřídka.
o autorovi: 1822 – 1894
Německý romantický malíř.