Olej na plátně, 35x58 cm. Signováno vpravo dole Mousson. Rámováno.
Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Mariána Kvasničky.
Nejdelší strana: 67 cm
Na tomto díle se setkáváme s typickou polohou Jozefa Teodora Moussona, známého slovenského impresionistického malíře, který se proslavil zejména svými žánrovými obrazy s motivy trhů ze slovenského prostředí. Obraz Na trhu pri Sečovciach představuje vynikající ukázku jeho prací tohoto zaměření. Na plátně je zachycena scéna tržního prodeje v její přirozenosti a bezprostřednosti tak, jak ji umělec sám zažil. Výjev je koncipován na centrální osu, kterou vyznačuje městská brána s vížkou. V prostoru před ní se odehrává tržní provoz s příznačnými momentkami a detaily, které jsou zaznamenány až dokumentárním způsobem. Pro Moussona je charakteristická teple laděná paleta světlých přírodních odstínů a efekt vnitřní prosvětlenosti scény, kterého malíř dosáhl pomocí rozptýlených slunečních paprsků. Ocenit je nutno také vysoce zkušený rukopis. Architektura, figurální složka kompozice i přírodní vegetace jsou provedeny suverénním způsobem rychlými tahy štětce, které hovoří o přirozené potřebě předložit divákovi pozorovaný výjev v jeho nestrojenosti a prostotě. Nabízené plátno spojuje všechny výtvarné kvality uměleckého projevu Jozefa Teodora Moussona, který patřil k předním představitelům slovenského malířství první poloviny 20. století.
o autorovi: 1887-1946
Narodil se v Maďarsku. Studoval na VŠ výtvarných umění v Budapešti (prof. E. Ballo). V roce 1910 získal stipendium od spolku výtvarných umělců Müvészház. V roce 1911 absolvoval pobyt v nejvýznamnější malířské kolonii v Nagybángy (Bala Mare, Rumunsko), kde si pod vedením K. Ferenczyho osvojil zásady plenérizmu. Od roku 1911 působil jako učitel kreslení na východním Slovensku, po roce 1918 jako svobodný umělec. V roce 1931 se přestěhoval do vily svého obdivovatele grófa Sztáraye. Byl členem Jednoty výtvarných umělců Slovenska. Typickými motivy byly žánrové obrazy s tématy trhů a tržiště, které umožňují pohled na figurální výjev zasazený do maloměstského prostředí. Malíř se stal svérázným představitelem zemplínské žánrové malby a krajinomalby ½ 20 století. Mousson se snažil zachytit chvilkovou náladu momentu, pohybu na tržišti a mnohdy i svérázné postavy tehdejších obyvatel včetně jejich autentických výrazů či zvláštních figurálních odlišností.