Olej na kartonu, 37x48 cm. Signováno vpravo dole F. Max. Rámováno.
Nejdelší strana: 56 cm
František Max se věnoval zobrazení města pomocí různých perspektiv a nálad, jehož pozoruhodnou ukázkou je předložená malba. Dominantu výjevu tvoří věže továrních komínů, které se tyčí do prostoru nad bujnou hmotou korun stromů v popředí kompozice. Spatřujeme siluety domů, jež se ztrácejí v barevných tónech atmosféry, kdy harmonicky existují vedle sebe jasné zelené odstíny, okr a výrazné reflexy modré a červené barvy. Kompozici uzavírá bezmračná obloha. Expresivní malířský projev a bezprostřední vidění autora vytváří dojem autentičnosti, který působí na diváka neobyčejně silným dojmem. Dílo Františka Maxe je vynikající akviziční příležitostí pro sbírku domácího moderního umění.
o autorovi: 1895, Libáň - 1969
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 26 000 Kč