Olej na plátně, 50x70 cm. Signováno vpravo nahoře Fremund 54. Rámováno. Zezadu číslo.
Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Na předloženém plátně Richarda Fremunda lze rozpoznat typické známky malířova východiska v moderních uměleckých směrech, které Fremund obohacoval o vlastní autorský přínos. Na malbě je zaznamenán průhled ulicí s městskou zástavbou, podél níž jsou rozesety drobné figury postav. Na scéně autor velmi přesvědčivě zachytil atmosféru deštivého dne s efektními odlesky stromů na mokré vozovce. Fremund se tradičně vyjadřoval poměrně expresivním koloritem, který je však na tomto díle redukován na umně vyváženou škálu převážně modrých a fialových odstínů s akcentem na figurální stafáž. Ocenit lze také malířův zkušený rukopis s charakteristicky výraznými tahy štětce. Volba i způsob zpracování tohoto výjevu z urbánního prostředí jednoznačně dokládají autorovu schopnost zprostředkovat skutečnost prizmatem vlastního uměleckého vidění. Fremundova tvorba je zaslouženě stále více oceňována jak ve sběratelských, tak odborných kruzích.
o autorovi: 1928 - 1969
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 520 000 Kč