Olej na sololitu, 122x70 cm. Signováno vlevo dole Kroča. Nerámováno.
Antonín Kroča dospěl k plně abstraktnímu projevu, přestože vychází z prožitků zprostředkovaných skutečností. Svá vidění a vjemy však dokáže přepsat takovou formou, která se zcela zříká principů zobrazivé malby. Na této pozoruhodné kompozici s příznačným názvem, který záměrně neodvádí od vnímání vlastní podstaty malířské mluvy, se autor charakteristicky přibližuje k principům energické gestické malby. Spontánně vedené dynamické široké tahy štětcem doplněné o skvrny a otisky diváka odpoutávají od hledání tvarů a významů a naopak před ním otevírají svět, jehož podstatou je barva, pohyb, vjem, tedy jakási vlastní výtvarná gestikulace, která se naplňuje spontaneitou a přímou reakcí na podnět. Vrstvení teplých odstínů se zastoupením expresivní černě vytváří zcela jedinečnou atmosféru. Obraz lze právem považovat za působivého a kvalitního zástupce tvorby malíře, jenž velmi výrazně promlouvá do současného uměleckého dění.
o autorovi: Narodil se v Hukvaldech r. 1947.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 117.000 Kč.