Antonín Kroča - Akt

Olej na sololitu, 122x65 cm. Signováno vpravo dole Kroča 16.1.14. Kroča. Nerámováno

Antonín Kroča se ve své tvorbě rozvíjel směrem k expresivní figurativní poloze, ve které nabývaly na důležitosti rysy gestické malby. Emoční hloubku a expresionistickou sílu jeho malbám dodává také výrazná barevnost, jak to lze pozorovat i na předloženém aktu. Rychlé nanášení barev v okamžitém spontánním uměleckém hnutí vlastníma rukama, zásah do nánosu pigmentů prsty, strukturace povrchu, to vše Kročovým dílům dodává jejich neopakovatelnou dynamiku a náboj. Gestický moment vzniku obrazu vynikne také díky bílému nepojednanému pozadí.  Díky uvolnění rukopisu ve prospěch energických tahů se tak pozornost přesouvá na samotnou podstatu procesu umělecké tvorby, který divák může částečně prožít spolu s umělcem. Předložený akt je dílem velmi vyzrálé osobnosti současného českého umění, kterému lze přiznat vysokou uměleckou i sběratelskou hodnotu.

o autorovi: Narodil se v Hukvaldech r. 1947.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 117.000 Kč.

100407. Akt
Dražba ukončena:31.08.2023 20:07:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 800 Kč