Olej na překližce, 21x30 cm. Monogramováno vpravo dole L. V. Rámováno.
Nejdelší strana: 53 cm
V intimním formátu této malby se Ludwig Voltz s jemností sobě vlastní noří do ticha lesního zákoutí, kde mezi kmeny starých stromů postávají kravky, skryté ve stínu jehličnanů. Sluneční světlo se jen zlehka prodírá hustým porostem a dotýká se mechu, kmene i teplých hřbetů zvířat jako tichý záblesk pokoje.
Voltz, známý svou schopností spojit žánrový výjev se silným krajinářským cítěním, zde vytváří obraz, který působí jako vzpomínka – na dětské výlety, na dávné pastviny, na chvíle, kdy krajina nebyla kulisou, ale přirozeným prostorem života.
Dílo se obejde bez dramat či popisnosti – vyniká malířským klidem, výtečnou kompozicí a smyslem pro detail. Každý kámen, větev či stín má své přesné místo, a přitom si obraz zachovává uvolněnou a přirozenou atmosféru.
Kravky v lese jsou tichou oslavou venkova a malířovy schopnosti zastavit čas – na okamžik, který voní jehličím, mírem a dávno ztraceným létem.