Akvarel na papíře, 32x22 cm. Signováno vpravo dole Hawránek. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu přípis.
Nejdelší strana: 34 cm
Strhující dílo Bedřicha Havránka, studenta Antonína Mánesa, nabízí velkolepý pohled na horskou krajinu. Z malby promlouvá umělcova fascinace působením přírody, která se před ním otevírala ve své nespoutané kráse. Havránek motivy svých děl čerpal v plenéru, avšak později je dokončoval v ateliéru, což mu umožnilo soustředit se na podrobné zpracování detailů i výstižné vyjádření modelace, kterou pozorujeme i na předloženém obraze. Jemná pozorná technika s věrně vystiženou texturou sítě lesního porostu je vyvážena umnou prací s barvou a vzdušnou perspektivou, kdy je divákův pohled sveden k lehce modrému pozadí. Jde o malbu prosycenou snahou o citlivé zachycení direktní mluvy přírody. Akvarel patří k vyzrálým dílům sběratelsky ceněného umělce, které nabízejí vyhlídku vysokého zhodnocení.
o autorovi: 1821 - 1899
Narodil se v Praze. Již v patnácti letech začal studovat pražskou AVU u prof. Mánese, Rubena a Haushofera. Po ukončení studií navštívil Francii, Polsko, Švýcarsko, Anglii, Bavorsko, Rakousko a Německo. Patřil k oblíbeným malířům rakouského arcivévody a cestovatele Ludvíka Salvátora Toskánského, který byl jeho žákem. Podle skic, které mu arcivévoda posílal z cest a později i Havránkových vlastních fotografií zpracoval obrazový doprovod několika cestopisů.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč.