Václav Březina - Lesní cesta

Olej na kartonu, 52x71 cm. Signováno vpravo dole V. Březina. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 79 cm

Námětem tohoto výjevu Václava Březiny, který měl možnost těžit ze zkušenosti s krajinářským ateliérem Julia Mařáka na pražské Akademii, je pohled do lesního interiéru. Malíř volil typický nízký pohled průhledu lesním porostem, který nabízí možnost přenést sílu výrazových prostředků na záznam nitra přírody. Autorově krajinářské poloze odpovídá důraz na plně prostorové ztvárnění kmenů a zachycení barevné hry na jejich povrchu. Citlivá práce se světlem, které na lesní vegetaci dopadá, nenuceně dotváří přesvědčivý ráz této krásné sondy do hloubi lesa. Mařákovu školu přirozeně připomene i paleta přírodních barev. Na celkovém dojmu se konečně podílí i čitelný nezahlazený rukopis s místně hutnými nánosy barvy. Březina na tomto signovaném obraze prokazuje svou schopnost odpozorovat příznačnost přírody v její přirozené prostotě. Dílo lze určitě považovat za reprezentativního zástupce malířova díla, jehož vysoká hodnota je nepopiratelná.

o autorovi: 1862 - 1906

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 225 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
100286. Lesní cesta
Dražba ukončena:30.08.2023 20:34:40
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:20 000 Kč