Olej na kartonu, 34x47 cm. Signováno vlevo dole Lebeda. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem zachařem.
Nejdelší strana: 56 cm
Otakar Lebeda se právem řadí mezi přední představitele českého krajinářství konce 19. století, v jehož tvorbě je příroda zachycena v její pravé podstatě pomocí osobitého a bezprostředního vidění. Díváme se na studii krajiny zachycující letní krajinu zalitou slunečním světlem. První plán určuje pole, za kterým se otevírá pohled na stavení obklopené bujnými korunami stromů, v jejichž pozadí spatřujeme jemně modelované svahy kopců. Volným kladením barev na podložku autor dynamizuje obrazový prostor, kdy cítíme lehký závan větru uvádějící přírodu do pohybu. Syté valéry zelené barvy se spojují v harmonickou symfonii s teplými odstíny okru vytvářejícími působivou atmosféru tichého letního dne. Tvorba Otakara Lebedy, žáka slavného Julia Mařáka, je nepřehlédnutelnou akvizicí pro sbírku domácí krajinomalby, jejíž hodnota bude nepochybně stoupat.
o autorovi: 1877 - 1901
Narozen v Praze. Již v 15 letech začal studovat na pražské AVU v Mařákově krajinářské škole. Spolu s Antonínem Slavíčkem a Antonínem Kavánem byl jeho nejvýznamnějším žákem. Projevil se u něho vliv impresionismu (návštěva Paříže), ve svém vývoji došel k figurální malbě se znaky nadcházejícího expresionismu. Svou slibnou kariéru předčasně ukončil sebevraždou ve čtyřiadvaceti letech.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 200 000 Kč