Joseph Grassi - Portrét černovlásky

Olej na plátně, 57x43 cm. Signováno vpravo dole Joseph Grassi. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen. Malba v místě poškozena.

Pozn.: Dílo bylo vystaveno v Galerii Joži Uprky v Uherském Hradišti na výstavě - Tváří v tvář. Výstava žánrových portrétů českých a evropských malířů od 18. století do současnosti.

Nejdelší strana: 76 cm

Olejomalba od rakouského portrétisty a malíře historických scén Josepha Grassi zobrazuje polopostavu dívky, která se dívá na pravou stranu obrazové plochy. Světlo proniká na kompozici z pravé strany a jasně osvětluje obličej modelky. Vidíme její sebejistý pohled směřující do dálky, sepjatá ústa a obočí naznačují letmý údiv, černé vlasy nenuceně spadají na ramena. Předložený portrét není reprezentativním zobrazením, je realistickou prací zachycující mladou ženu na vrcholu jejího ženství. Portrét plně vyjadřuje povahu modelky, která se propisuje v rysech obličeje. Jedná se o vysokou míru odhodlání a vnitřní střídmosti, kterou divák pociťuje při pohledu na kompozici. Tmavý kolorit slouží výrazným kontrastem ke světlu, kde dominují tlumené modro-zelené a zemité odstíny pozadí. Výrazným akcentem barevné kompozice je červený tón modelčiny šály. Hluboká psychologizace zobrazené postavy a vysoká míra realismu dělají z tohoto dílo vynikající ukázku středoevropské portrétní tvorby, která je skvělou sběratelskou a investiční příležitostí.

o autorovi: 1757 – 1838
Rakouský portrétista a malíř historických scén

119620. Portrét černovlásky
Zbývá:29 dnů, 2 hodin
Konec dražby:31.07.2024 20:20:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč