Olej na plátně, 76x60 cm. Signováno vlevo dole Elian 2015. Rámováno.
Stav: Bez poškození Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Přiložen certifikát. Malý chlapec měl velmi rád zvířátka, ale největší slabost měl pro ptáčky. Když jednou dostal k narozeninám svého prvního vysněného křídlatého kamaráda, jeho dětské oči se leskly štěstím. Rychle si na sebe zvykli, každé ráno opeřenec chlapce vítal zpěvem a veselým poskakováním, a ten vždy spěchal ze školy, aby mohl svého kamaráda pustit z klece polétat si po pokoji, nastavovat mu dlaň plnou prosa. Za nějaký čas ale jedno ráno chlapce ptáček už nevítal. Jeho tělíčko bezvládně leželo na dně klece. Chlapec se ho marně snažil prosit, aby ho neopouštěl, aby obživl, ale ptáček nenávratně odešel za Duhový most.
Nejdelší strana: 94 cm
o autorovi: Absolvent ateliérů E.M. Castonguay v americkém Pittsburghu a žák J. Švikruhy. Jeho primární technikou je olejomalba.
Věnuje se i asamblážím. Profesionálně tvoří a žije v Púchově, kde také vede svůj ateliér malby.
.
"Elian je současný představitel imaginární výtvarné tvorby. V jeho díle, které stojí na dialogu reálního s jeho osobním vnitřním
světem je důležitým aspektem podvědomé zkoumání lidské psychiky a ducha, zachycení hloubky atmosféry, reflektování vnitřního rozpoložení a emocí v kontextu magicko-realistických, surreálních, někdy až bizarních příběhů.
Má velký dar imaginace, spojovat realitu s fantazií, skutečné s neskutečným a vtahovat diváka do samotného děje na plátně. V jeho ranném díle je citelný vliv staromistrovského pojetí malby, ale v současné době se jeho malířský přístup stává stále více uvolněnějším, což se projevuje i bohatšími motivy, nebo osvobozováním se od limitované barevné palety. Každý jeho obraz je mistrovským dílem v jednotě obsahu a formy s velkou výpovědní hodnotou, odkazem a myšlenkou. Autorova díla jsou zastoupena v mnoha soukromých sbírkách ve více zemích Evropy a USA.“
Jozef Švikruha, malíř a výtvarný pedagog.