Český malíř 1. pol. 20. stol. - Spící akt

Olej na plátně, 60x80 cm. Nesignováno. Rámováno.

Pozn.: Odborně vyčištěno. Na druhé straně díla se nachází obraz loveckého zátiší.

Nejdelší strana: 88 cm

Expresivně laděný ženský akt zaujme svou otevřeností, bezprostředností a smyslností. Nahé ženské tělo, rozložené v uvolněné póze na lůžku, je zachyceno s důrazem na objem, světlo a hmotnost tvarů. Malba působí plasticky a zároveň zachovává jemnost – tvář modelky, pokojně oddané spánku, kontrastuje s hutnějším malířským podáním těla.

Barevná kompozice kombinuje teplé tělové tóny s tmavším pozadím a výrazným červeným akcentem ve spodní části obrazu, kde jsou naznačeny kusy ovoce – symboly hojnosti, života a ženskosti.

Téma ženského aktu bylo v první polovině 20. století jedním z klíčových motivů moderní malby. Tento obraz pravděpodobně vznikl pod vlivem expresivního realismu či postimpresionismu, a svou neidealizovanou, leč citlivě pojatou formou představuje důstojný příklad dobového ateliérového aktu.

Český malíř 1. pol. 20. stol.
154081. Spící akt
Zbývá:26 dnů, 18 hodin
Konec dražby:25.02.2026 21:40:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč