Olej na plátně, 65x80 cm. Signováno vpravo dole Ot. Nejedlý. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 95 cm
Námětem této originální práce Otakara Nejedlého je pohled na přírodu poté, co se krajinou prohnala vichřice. Malíř zvolil zajímavou, ale mistrně zvládnutou kompozici s několika kmeny zbavenými větvoví, kterou v horní části obrazu uzavírají konvexní linie dramaticky podané oblohy. Výrazu malby plně odpovídá i osobitá stylizace, již Nejedlý ve svých dílech s oblibou využíval pro docílení sugestivního účinku. Zejména výjimečná je na obraze svobodná práce s barevností, ve které se prosazují expresivní odstíny modré a fialové. Dojmu z díla jednoznačně přispívá i ponechaná obrysová linie kmenů s trefně odpozorovanými konturami. Malbu lze označit za zdařilého a hodnotného zástupce díla jednoho z předních českých malířů 20. století.
o autorovi: 1883 - 1957
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 800 000 Kč