Kongo kolem poloviny 20. stol. - Yombe

Nejdelší strana: 33 cm

Dřevo, výška: 33 cm.

Tato postava je portrétem zesnulého vůdce kmene Yombe neboli Mfumu-Kanda. Sochy jako je tato, dávaly předkům hmatatelnou podobu a sloužily jako ústřední bod pro interakce s nimi. Jejich místo bylo ve středu oltáře. Postava má na sobě tradiční přiléhavou pokrývku hlavy a náramek, kterým se označuje vůdce kmene. Hlava je proporčně největší částí postavy a představuje centrum vnímání a myšlení. Uspořádání nohou a rukou jsou kulturně specifické znaky kmene Yombe. Sezení se zkříženými nohami vyjadřuje vyrovnanost a gesto hlavy v ruce znázorňuje zamyšlení.

Pozn.: Mírně poškozeno.

Kongo kolem poloviny 20. stol.
104734. Yombe
Dražba ukončena:22.10.2023 20:50:20
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:1 200 Kč