Josef Jíra - Bejrút

Detail položky

Detail položky

Olej na plátně, Signováno vpravo dole Josef Jíra 62. Rámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Nejdelší strana: 65 cm

Olej na plátně, 50x62 cm. Signováno vpravo dole Josef Jíra 62. Rámováno.

Předložená olejomalba od Josefa Jíry zobrazuje pohled na přístav v Bejrútu. Expresivní barevnost, která patří k charakteristickým rysům Jírovy tvorby, je na tomto díle pojednána pomocí výrazného modrého tónu, jenž harmonicky doplňuje syté válery žluté barvy a odstíny okru. Expresivní poloha je dále rozvinuta v rukopisu, kdy autor pomocí rychlých tahů nanáší barvu na plochu. Emotivně zabarvená malba, která je výsledkem autorových četných zahraničních cest, působí na diváka svou uvolněnou radostnou atmosférou. Smysl pro barvu a bezprostřednost malířského projevu činí z tohoto díla působivou ukázku tvorby Josefa Jíry, která se právem řadí k mistrovským dílům českého malířství druhé poloviny 20. století.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
128413. Bejrút
Dražba ukončena:20.11.2024 20:11:00
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:55 000 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
55 000 Kč limit (20.11.2024 19:45:46) 4982
50 000 Kč limit (20.11.2024 19:45:45) 16372
47 000 Kč limit (20.11.2024 19:45:15) 4982
46 000 Kč 20.11.2024 19:45:16 16372
45 000 Kč limit (20.11.2024 19:45:11) 4982
44 000 Kč 20.11.2024 19:45:12 16372
43 000 Kč limit (20.11.2024 19:45:00) 4982
42 000 Kč 20.11.2024 19:45:01 16372
41 000 Kč limit (10.11.2024 20:07:15) 4982
40 000 Kč limit (10.11.2024 20:07:14) 9888
38 000 Kč limit (10.11.2024 13:50:49) 4982
37 000 Kč limit (10.11.2024 13:50:48) 6987
33 000 Kč limit (10.11.2024 9:09:41) 6987
32 000 Kč 10.11.2024 9:09:42 15228
31 000 Kč 06.11.2024 21:01:10 6987
30 000 Kč limit (06.11.2024 21:00:59) 9888
29 000 Kč 06.11.2024 21:01:00 6987
28 000 Kč limit (06.11.2024 8:07:20) 9888
27 000 Kč 04.11.2024 21:09:08 6987
26 000 Kč 04.11.2024 18:44:01 9888
25 000 Kč limit (04.11.2024 18:42:01) 16372
25 000 Kč limit (04.11.2024 18:42:02) 9888
23 000 Kč limit (04.11.2024 11:07:09) 16372
22 000 Kč 04.11.2024 11:07:10 604
21 000 Kč limit (03.11.2024 0:35:37) 16372
20 000 Kč limit (03.11.2024 0:35:36) 9888
18 000 Kč limit (03.11.2024 0:34:50) 9888
17 000 Kč 03.11.2024 0:34:51 16372
16 000 Kč limit (02.11.2024 15:39:14) 9888
15 000 Kč 02.11.2024 15:39:15 3792
14 000 Kč limit (02.11.2024 10:36:11) 9888
13 000 Kč 02.11.2024 6:16:13 2216
12 000 Kč 01.11.2024 20:46:46 488
11 000 Kč 01.11.2024 14:43:12 2216
10 000 Kč 01.11.2024 9:29:08 1387