Jan Havlík

60671. Portrét chlapce

popis: Olej na plátně, 55x43 cm. Signováno vlevo nahoře Havlík. Nerámováno.
Tento portrét chlapce (budoucího koncertního kytaristy), vznikl ve Strašnickém ateliéru J. Havlíka začátkem 2. pol. minulého století. Jeho portrétní tvorba je z převážné části ve Francii, kde si m.j. portrétováním zajišťoval existenční potřeby během svých studií v Paříži. U nás jsou tyto obrazy spíše vzácností. V Čechách jich existuje jen velice málo a na aukčních trzích se běžně nevyskytují. Ty, které se zachovaly jsou majetkem státních galerií, několika institucí a rodiny autora. V letošním roce byly 3 z těchto obrazů uvolněny z pražského depozitáře a nabídnuty naší galerii do aukčního prodeje. Tento portrét je jedním z nich. Jedná se o akademický portrét, který je skvěle zvládnutý jak po stránce umělecké, tak i technické. Jan Havlík působil čtvrt století na VŠUMPRUM v Praze, kde figurální kresbu a portrét vyučoval. Akoliv sám měl všechny předpoklady k tomu stát se portrétním malířem, od realistické malby se záhy odklonil a věnoval se abstraktní, převážně monumentální malbě. Proto jsou i pro sběratele jeho díla obrazy tohoto žánru výjmečné. Obraz nebyl nikdy restaurován, je v perfektním původním stavu, je katalogizován a pochází z majetku rodiny autora.

o autorovi: 1915 - 1995
Narodil se ve Vídni. Po II. světové válce studoval na VŠUP v Praze u profesora J. Nováka a J. Baucha, aspiranturu u E. Filly a na Ecole des Arts et métier v Paříži u profesora Narbona. V roce 1950 byl jmenován asistentem VŠUP v Praze, později zde vedl školu figurální kresby. Jeho díla jsou zastoupena mimo jiné v NG Praha, ve sbírkách v USA a Japonsku. Na zámku Žirovnice je stálá expozice jeho obrazů.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.

zbývá: 8 dnů, 5 hodin

konec dražby: 30.06.2021 19:05:00

vyvolávací cena: 1 000 Kč

minimální příhoz: 100 Kč

aktuální cena: 1 500 Kč