František Daněk Sedláček - Na poli

Olej na kartonu, 42x50 cm. Signováno vpravo dole Daněk - Sedláček Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 59 cm

Dílo Františka Daňka Sedláčka zobrazuje bukolickou krajinu. Při pohledu na výjev se divák ocitá uprostřed mýtiny, kterou vede klikatá stezka do dálky, kde se otevírá horské pozadí zasazené do jemné mlhy. Nad linií horizontu se otevírá vysoká obloha, kterou prosvětluje západ slunce. Při delším pozorování kompozice si všimneme postavy, která se nachází vpravo od stezky. Malíř ve své paletě volí svěží barevné tóny a zasazuje kompozici do jasných odstínů, kde dominuje sytá zelená barevnost. Zemité odstíny harmonicky souzní s náznaky modré barevnosti v pozadí, kde kompozici dovršují teplé odstíny zapadajícího slunce. Výrazné, až expresivní tahy štětcem rychle modelují obrazový prostor a vytváří dynamiku kompozice. Působivá romantická nálada a pozoruhodný malířský rukopis tvoří z tohoto díla kvalitní ukázku krajinářské školy minulého století, kterou doporučujeme zájmu sběratelů.

o autorovi: 1892, Praha - 1974, Praha

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 45 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
František Daněk Sedláček
112767. Na poli
Dražba ukončena:27.03.2024 20:24:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:6 500 Kč