Soběslav Hippolyt Pinkas - Městské zákoutí

Stav: Rám mírně poškozen. Malba v horní části mírně poškozena.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Přiložen písemný posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové Horové.

Olej na kartonu, 46x34 cm. Signováno vpravo dole S. Pinkas. Rámováno.
Soběslava Hippolyta Pinkase lze považovat za jednu z klíčových figur českého malířství 19. století, přestože část svého života strávil ve Francii. Avšak právě spojením s francouzským prostředím, schopností reagovat na aktuální umělecké směry a prostředkováním kontaktu mezi Francií a vlastí se tento autor nesmazatelně zapsal do dějin českého umění. V jeho díle se projevoval zájem o realismus a nekonvenční malířský přednes. Snaha odpozorovat a zachytit skutečnost v její přirozenosti bez úsilí o šlechtěný formalismus se přepsala i do tohoto mimořádného obrazu Městského zákoutí. Malíř na výjevu sleduje uličku lemovanou fasádami zadních traktů domů s dřevěnými pavlačemi, pootevřenými okenicemi a zavěšenými žebříky. Malba je zpracována živým realistickým způsobem, který svědčí nejen o talentu autora, ale také o přímém vztahu ke skutečnosti. Jde o dílo s nebývale vysokou výtvarnou i umělecko-historickou hodnotou, která v budoucnu bezpochyby značně vzroste.

o autorovi: 1827 - 1901
Narodil se v Praze. Původním povoláním byl právník, k malbě ho přivedli jeho přátelé umělci. Studoval u Fr. Čermáka a krátce na pražské AVU u prof. Rubena, poté v Mnichově v soukromé škole J. B. Berdellého a v Paříži u T. Couturea. Ve Francii pak strávil část života a maloval krajiny a obrazy z venkovského života. Po návratu do Čech byl výkonný spíše jako publicista a organizátor než malíř. Byl předsedou, místostarostou a starostou výtvarného odboru Umělecké besedy, založil Alliance française, spolek pro francouzsko-české styky, a jeho prostřednictvím
propagoval českou kulturu ve Francii.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 700 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
74305. Městské zákoutí
Dražba ukončena:30.03.2022 21:38:00
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:32 000 Kč