Soběslav Hippolyt Pinkas - Bratr a sestra

Olej na plátně, 39x26 cm. Signováno vpravo, fragment signatury. Rámováno. Pozn.: Rám mírně poškozen.

Na malbě s  figurálním námětem dvou sourozenců lze sledovat charakteristické rysy vyspělého malířského projevu Soběslava H. Pinkase, který patří ke stěžejním osobnostem české umělecké scény 19. století. Autor strávil část svého života ve Francii, kde se mu nabízela příležitost poznat a vstřebat ty nejaktuálnější tendence na poli výtvarného umění. Do doby jeho francouzského pobytu je kladeno též předložené plátno se zobrazením žánrové scény dvojice dětí. Jedná se o mistrnou ukázku malířského zachycení okamžiku běžného denního života, ve kterém lze rozeznat až dokumentární rysy. Pronikavý zájem o nestrojený realismus se promítl nejen do výběru námětu, ale také do způsobu jeho zpracování. Nekomplikovaná kompozice na střed doplněná o diagonální prvky působí bezprostředností a nehledaností. Stejnému dojmu přispívá též nekonvenční malířský přednes, který podává důkaz o úsilí odpozorovat skutečnost v její přirozenosti. Malíř pracoval pomocí hutných tahů štětce, které na podložce zanechávají znatelnou stopu. Tento ráz díla ještě posiluje jasný kolorit a výborná modelace objemů pomocí světla a barvy. Živý přednes a příznačný námět jasně ukazují na kvality tohoto působivého díla Soběslava H. Pinkase, jehož práce se na trhu s uměním objevují jen zřídka.

Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Obraz prošel technologickým průzkumem, scan přiložen. Dílo v minulosti odborně restaurováno. Dílo je publikováno.

o autorovi: 1827 - 1901
Narodil se v Praze. Původním povoláním byl právník, k malbě ho přivedli jeho přátelé umělci. Studoval u Fr. Čermáka a krátce na pražské AVU u prof. Rubena, poté v Mnichově v soukromé škole J. B. Berdellého a v Paříži u T. Couturea. Ve Francii pak strávil část života a maloval krajiny a obrazy z venkovského života. Po návratu do Čech byl výkonný spíše jako publicista a organizátor než malíř. Byl předsedou, místostarostou a starostou výtvarného odboru Umělecké besedy, založil Alliance française, spolek pro francouzsko-české styky, a jeho prostřednictvím
propagoval českou kulturu ve Francii.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 700 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
85322. Bratr a sestra
Dražba ukončena:02.11.2022 20:15:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:270 000 Kč