Olej na dřevě, 35x63 cm. Monogramováno vpravo dole K. Rámováno v dobovém rámu.
Nejdelší strana: 75 cm
Na předložené malbě s pohledem na vznosnou stavbu středověkého hradu a skupinu jezdců Ludvík Kohl rozvíjel tu část své tvorby, v níž se projevoval jeho obdiv k působení historické architektury. Tuto tendenci Ludvík Kohl vyjádřil nejen v sérii průhledů sakrálními interiéry, ale promítl ji také do výjevů s monumentálními díly stavitelského umění, v nichž se ozývá romantizující podtón. Nabízená práce je velmi krásným příkladem Kohlových děl tohoto zaměření, na němž lze pozorovat příznačné rysy malířského stylu tohoto velikána českého po-barokního umění. Typická je zejména potemnělá paleta s kontrastním osvětlením, která zobrazené scéně propůjčuje jímavý mystický nádech. Další charakteristický moment představuje protiklad vznosné velkolepé architektury a drobných lidských postav, které se na tomto díle vyskytují jako stafáž skupiny rytířů směřujících ke hradu. Ludvík Kohl nicméně dokázal bravurně zacházet též s kompozicí, kterou na předložené práci strukturoval do podoby táhlé diagonály navozující dojem pohybu jezdců. Kohl tradičně pracoval velmi kultivovaným hladkým rukopisem a zostřenou pozornost věnoval detailům i celkovému vyjádření prostoru. Vcelku lze předloženou práci nade vši pochybnost považovat za kus galerijních kvalit, který velmi dobře reprezentuje dílo jedné z klíčových figur českého klasicistního malířství.
o autorovi: 1746-1821
Narodil se v Praze. Studoval ve Vídni AVU. Ve své tvorbě se zaměřil na českou historii, maloval veduty a k častým námětům patřily architektonické interiéry chrámů apod.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 490 000 Kč.