Stará grafická metoda na zinkovém plechu, 16 x 25 cm, nesignováno, rámováno v luxusním zakázkovém intarzovaném uměleckém rámu, okolo roku 1930. Intarzie – je výtvarné dílo vytvořené skládáním a lepením dýh různých barev a struktur. Tyto prvky se vyřezávají do žádaných tvarů (geometrických obrazců, rostlinných či jiných konkrétních motivů) a skládají se do různých vzorů, obrazců, ornamentů, iluzivních architektur či figurálních scén.
Těchto speciálně vytvořených desek, dnes velmi vzácných, bylo vytvořeno z popudu mistra Uprky jen velmi omezené množství. U Uprky je podchycena jeho omezená grafická tvorba spočívající zejména u leptu, ale o grafických metodách na zinkovém plechu není mnoho údajů.
Toto dílo bylo původně získáno z ateliéru mistra v Hroznové Lhotě přímo od Joži Uprky jako dar malíři Janu Köhlerovi k jeho narozeninám. Výborný stav!
Rám byl vytvořen na zakázku. Uprka vytvořil za svůj život koncem svého impresionistického období (1899 – 1905) cca 20 leptů, které zaujímají význačné místo v naší souborné grafice. Tento sběratelský folklorní skvost byl původně součástí velmi kvalitní umělecké sbírky v České republice se silným zaměřením na Horňácko. Naprosto mimořádná sběratelská ojedinělá nabídka!!!
O autorovi: Uprka Joža (1861 – 1940) Narodil se 25. 10. 1861 v Kněždubě na Moravě a zemřel 12. 1. 1940 v Hroznové Lhotě (pohřben v Kněždubu). Malíř a grafik v Klobušicích, později zase na Moravě v Hroznové Lhotě. Malířské nadání zdědil po otci. Roku 1881 byl přijat na pražskou akademii k prof. F. Čermákovi, jenž se mu také postaral o větší stipendium. Absolvoval dvouletou přípravku, vstoupil do školy prof. Antonína Lhoty, s nímž se však rozešel ve zlém. Dal se zapsat na akademii v Mnichově k prof. N. Gysisovi, později u prof. Otty Seitze a prof. F. Táborského. Po tříletém pobytu se vrací a je přijat k prof. Pirnerovi. Záhy se ale uchýlil do svého domova, kde vznikaly jeho četné studie a obrazy, zobrazující Moravské Slováky.
o autorovi: 1861, Kněždub na Moravě - 1940, Hroznová Lhota
Studoval u profesorů F. Čermáka, A. Lhoty a M. Pirnera v Praze, a u profesorů Gysise a Seitze v Mnichově.
Po návratu na Moravu maloval četné studie a obrazy zobrazující krajinu a lidi moravského Slovácka. Později cestoval na Balkán, kde opět studoval místní lid a jeho kroje. Jeho stálým zájmem byl život venkovského lidu, ale jeho technika, propracovanost a barevnost se mírně měnila. Vzniklo mnoho obrazů z Hodonínska, Slovácka a jeho okolí, které jsou vystavovány u nás i v zahraničí.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 000 000 Kč