Olej na plátně fixováném na kartonu, 42x52 cm. Signováno vpravo dole J. Soukup 39. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu přípis a štítky.
Námětem tohoto krásného výjevu od Josefa Soukupa, studenta pražské UMPRUM, malíře a restaurátora, je pohled na skalnatou zátoku ve večerním světle. Malíř volil zajímavou diagonální kompozici, kterou vytváří linie kamenitého břehu stoupající směrem k pravému hornímu rohu obrazové plochy. Autorově typické poloze odpovídá prvotřídní zacházení s barvou, které je založeno na výběru čistých jasných odstínů dokonale vystihujících strukturu i objem zobrazených objektů. Ostré hrany skal zřetelně kontrastují s hladkostí fluidní vodní hladiny. Celkové ladění obrazu dotváří jemná silueta horizontu a drobná figurální stafáž. Soukup na tomto obraze jednoznačně prokazuje svou schopnost zprostředkovat příznačnost krajiny v její čisté průzračné síle. Dílo lze považovat za vysoce kvalitního a reprezentativního zástupce malířova zralého díla.
o autorovi: 1890 - 1970
Narozen v Praze. Studoval UMPRUM u prof. Dítěte, Maška a Schikanedera. Kromě volné tvorby se věnoval také restaurování.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 39 000 Kč