Kombinovaná technika, 33x26 cm. Monogramováno vpravo dole P. Rám, pasparta, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 67 cm
Projděte se zdarma v naší virtuální galerii .
Pomocí aplikace Art.Augmented si můžete díla vizuálně promítnout i na zdi u Vás doma. Stáhněte si aplikaci zdarma a poté pomocí fotoaparátu naskenujte QR kód ZDE.
Tajuplné, zneklidňující a současně fascinující – takové jsou kresby Jaroslava Panušky, českého malíře, grafika a ilustrátora, který se stal ikonou české symbolistní a dekadentní výtvarné tvorby přelomu 19. a 20. století. Dílo Setkání na hřbitově představuje jednu z jeho typických nočních vizí, v níž se spojují prvky příběhu, hrůzy a existenciálního přemýšlení o smrti a věčnosti.
Na hnědém tónovaném podkladu, v silném kontrastu se světlem měsíce, se vynořují z šera postavy mrtvých – kostlivci v dlouhých hábitech, jakoby zhypnotizováni nočním setkáním. Jejich gesta nejsou výhrůžná, ale spíše poklidná a smířená, což dodává celé scéně zvláštní poezii. Panuška zde navazuje na romantickou a symbolistní tradici evropského umění (včetně motivu tance smrti), ale současně přináší osobitou interpretaci – s prvkem grotesky, melancholie a temné duchovní imaginace.
Setkání na hřbitově patří do okruhu tzv. „panuškovských nocí“ – obrazů a kreseb, které nejsou jen výtvarnými kompozicemi, ale spíše psychologickými obrazy duše, temných nálad a metafyzických otázek. Je to malba, která znepokojuje, ale právě v tom tkví její síla a krása. Ve sbírce každého milovníka symbolistního umění bude tento kus zcela výjimečným přírůstkem.
o autorovi: 1872 - 1958
Narodil se v Hořovicích. Na pražské AVU studoval nejprve u prof. Pirnera, později krajinomalbu u prof. Mařáka. Několikrát pobýval u otce, geometra na Balkáně. Cestoval do Benátek, Drážďan a Mnichova. Byl malířem krajin a fantastických a strašidelných pohádkových výjevů.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč