Olej na kartonu, 52x66 cm. Signováno vlevo dole Panuška 1916. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 82 cm
Jaroslav Panuška je velmi výraznou osobností krajinářské školy Julia Mařáka na pražské Akademii výtvarných umění. Jeho tvorba je symbiózou vysokého výtvarného nadání a cítění pro zobrazení proměnlivé přírody. Díváme se na olejomalbu, která zachycuje západ slunce nad loukou, kterou se vine subtilní potok. Nad širokou plochou louky se otevírá zamračené nebe, jenž dominuje obrazovému prostoru a vytváří jedinečnou atmosféru krajiny zachycené v její pravé podstatě. Uvolněný autorův rukopis rychlé nanáší barvu na obrazovou plochu a zanechává stopy práce pastóznímí údery štětce. Lehkou barevnost kompozice, kterou určují chladné zelené a modré odstíny jemně prosvětlují teplé tóny západu slunce a běloba, jenž naznačuje mraky. Malba provedená na jednou stranu pomocí uvolněného až skicového rukopisu ukazuje autorův velký cit pro zobrazení letmých chvil v přírodě. Jedná se o vynikající dílo Jaroslava Panušky, které doporučujeme jako vynikající akviziční příležitost pro sbírku domácí krajinomalby.
o autorovi: 1872 - 1958
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč