Jan Smetana - Chmel

Stav: Bez poškození.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 105 cm

Olej na plátně, 70x105 cm. Signováno vlevo dole Smetana 71. Rámováno.

Smíchovský rodák Jan Smetana, ve čtyřicátých letech 20. století člen Skupiny 42, se ve svém díle častěji zabýval tématem městské industriální krajiny. Ve svých pracích tohoto zaměření se postupně odkláněl od realistického zobrazení až do polohy abstrakce. K tomuto směru se přimyká i obraz Chmel, na němž se malíř soustředil na estetiku výrobního prostoru vyjádřenou částečně abstraktními prostředky. Útržkovitá kompozice diváka nabádá, aby pohledem těkal po obrazové ploše, kde lze rozeznat systém odvětrávacích tub a několik postav při práci na zpracování komodity. Obrazu vládne hnědá a okrová barevnost proložená až strukturálně působícími zdánlivě nahodilými tahy. Obraz ztvárňující poetiku moderního prostoru lze řadit k velmi výrazným zástupcům osobitého díla Jana Smetany, který od 60. let působil jako profesor na pražské AVU. Jedná se o práci uznávaného tvůrce, který se právem těší stále většímu zájmu v odborných i sběratelských kruzích.

o autorovi: 1918 - 1998

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 440.000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
72920. Chmel
Dražba ukončena:23.02.2022 23:12:16
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:70 000 Kč