Pastel na papíře, 23x42 cm. Monogramováno vlevo dole JP. Rám, pasparta, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Zezadu razítko z pozůstalosti prof. Jana Preislera a číslo.
Nejdelší strana: 46 cm
Předložený pastel představuje Jan Preislera v jeho typické autorské poloze, ve které se odrážel autorův symbolistní přístup k malířství. Preisler se zde věnoval námětu alegorického zachycení jara, který z jeho tvorby známe předně z ikonického triptychu Jaro. Umělec na nabízené práci typicky kombinuje přírodní a figurální motivy zasazené do krajiny, kdy ze scény promlouvá náboj období nového ožívání přírody. Pro Preislera je příznačné nejen melancholické pojetí výjevu, subjektivní stylizace, ale také dekorativní nádech, který připomene estetiku secese. S básnickým působením je plně v souladu netradiční formát i celkově redukované využití výtvarných prostředků. Nabízený pastel je prací vysoké výtvarné i sběratelské hodnoty, která výborně zastupuje dílo klíčové figury českého umění.
o autorovi: 1872 – 1918
Akademický malíř a pedagog. V 15 letech začal v Praze studovat umělecko-průmyslovou školu, tehdy vedenou Františkem Ženíškem, kde později sám vyučoval. V r. 1903 se stal externím učitelem kresby aktu na UMPRUM a od r. 1913 působil jako profesor na AVU v Praze. Organizoval výstavu E. Muncha v Praze v r. 1905. V r. 1909 navštívil jeho ateliér francouzský sochař Emile Antoine Bourdelle. Byl členem SVU Mánes, stýkal se se členy skupiny Osma. Jeho dílo zprvu neslo rysy neoromantismu, později přechází od alegorie k symbolismu. Často se inspiroval verši svých současníků (Sova, Březina, Zeyer, ale i Nezval).
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 24 000 000 CZK