Nejdelší strana: 134 cm
Olej na plátně, 80x120 cm. Signováno vpravo dole I. Mládek. Rámováno.
Na obraze s názvem Nový Švejkův pomník se Ivan Mládek opět projevuje jako autor, který ve svém díle dokáže výborně propojit obsahový vtip se zcela originální výtvarnou formou. Výjev prezentuje humoristický odlehčený motiv, kdy se na ikonickém místě Prahy jako předmět kultu osobnosti objevuje literární postava Švejka. Z hlediska zpracování je toto dílo zajímavé tím, že se zde Mládek zcela nezříká klasických výtvarných prostředků, přestože pro Mládkova díla charakteristická pronikavá stylizace do naprosto jednoduchých forem a základní barevnosti se na díle uplatňuje též, jak je to patrné zejména na části malby s pražskou architekturou. Jde každopádně o reprezentativní ukázku Mládkova díla, v němž se groteskní téma pevně ukotvené v mentalitě cíleného publika a svébytný výtvarný přednes propojuje v působivé jednotě obsahu a formy.
o autorovi: 1942
Kreslíř, malíř, skladatel, zpěvák, textař. Studoval na VŠE v Praze. Od 60. let minulého století se zabýval malbou a kresleným humorem. Spolupracoval s časopisem Mladý svět. Společně s Jaroslavem Myslivečkem vytvářeli monumentální antiperspektivní obrazy. Společné obrazy podepisovali Josef II. Později začal Mládek své motivy realizovat v samostatné, naivisticky laděné stylizované malbě.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 330 000 Kč