Olej na plátně, 80x65 cm, signováno autorsky vpravo nahoře, vzadu autorský přípis z datací díla do roku 1945, včetně autorského podpisu. Rámováno v dobovém galerijním nádherně ornamentálně zdobeném rámu. Umělec pod vlivem ukončené druhé světové války se snažil zachytit víru v lepší budoucnost a svobodu v umělecké tvorbě právě vyobrazením svého výrazu, v němž se soustředily výsledky májových dnů roku 1945 a jako umělec své pocity zakomponoval do aktuálního autoportrétu. Atmosféra obrazu je spjata s vyobrazením malířského stojanu s rozmalovaným dílem, včetně malířské palety a štětců v malířově ruce. Dílo tak přibližuje divákovi i venkovní prostor při pohledu z malířova ateliéru. Tento zajímavý velkoformátový autoportrét je vzácným dokumentem nové perspektivy pro lidstvo ztvárněné rukou malíře pomocí mimiky jeho tváře vyjadřující víru a naději v lepší budoucnost z existence svobody a nezávislosti umělce. Autoportréty malířů jsou často zařazovány do významných sbírkových souborů, neboť jsou mimořádným dokumentem se silným vztahem k osobnosti malíře, který jinak často je znám pouze svým výtvarným projevem. Na západních trzích jsou placeny značné sumy za autoportréty malířů díky sběratelskému zájmu poučených sběratelů. V České republice si sběratelé ještě plně neuvědomují značný význam autoportrétů, i když v posledních pěti letech i u těchto motivů dochází k postupnému navyšování zájmu vzhledem k seznamování se s uměleckými fondy v zahraničí. Autor přikládal tomuto dílu veliký význam, a proto toto dílo nejen signoval na obraze, ale vzadu ještě navíc provedl na plátno autorský přípis, který znovu signoval. Ojedinělá nabídka na trhu s uměním! O autorovi: Jan Havlík - Narodil se 20. 4. 1915 ve Vídni v Rakousku a zemřel roku 1995 v Praze. Kreslíř, restaurátor, malíř. Po 2. světové válce studoval na VŠUP v Praze u profesora J. Nováka a J. Baucha, aspiranturu u E. Filly a na Ecole des Arts et métier v Paříži u profesora Narbona. Začínal jako krajinář poučený na krajinářské klasice, věnoval pozornost i portrétu, ale postupně, poučen světovými trendy, se jeho tvorba abstrahovala. Věnoval se sakrální tematice, tvořil protiválečné cykly, cyklus obrazů Ikarus a cyklus Vesmír. V roce 1950 byl jmenován asistentem VŠUP v Praze, později zde vedl školu figurální kresby, v 1975 odešel na vlastní žádost, aby se věnoval tvorbě. Tvořil ve svém pražském ateliéru a střídavě v ateliéru v jižních Čechách. Realizoval také mnoho fresek a mozaiky. Svými díly je zastoupen v NG Praha, Městském muzeu v Blatné, Okresním muzeu v Jindřichově Hradci, AJG na Hluboké, ve sbírkách v USA a Japonsku. V roce 1992 byla založena na zámku Žirovnice v jižních Čechách galerie Jana Havlíka se stálou expozicí jeho tvorby.
o autorovi: 1915 - 1995
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.