Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Muzeální sklo. Rámařství Brůžek.
Nejdelší strana: 72 cm
Kresba, 56x42 cm. Signováno vlevo dole Kars. Rám, psparta, sklo.
Jméno i malířské dílo Jiřího či Georgese Karse si donedávna připomínali jen znalci výtvarného umění. Řadu let prožil na pařížském Montmartru, k jeho blízkým přátelům patřili Juan Gris, Chaim Soutine, Pablo Picasso nebo Amedeo Modigliani, se kterým měl velmi blízký vztah a nějaký čas i spolu pobývali a tvořili v jednom bytovém ateliéru, kterému posměšně říkali, Bateau-Lavoir nebo prádelní loď, protože v ní byla spousta páry a horké vody.
Je i dost možné, ze Amadeo Modigliani svého přítele George Karse v tento čas inspiroval, či dokonce vedl jeho tahy, aby vzniklo toto nádherné, jedinečné dochované dílo v podobě aktu ,,nahá žena s amforou,, .
Víme též, ze Amadeo měl v té době, již velké zkušenosti s malbou aktu a ženské nahoty.
A protože tam takto pospolu žili a tvořili, získala tato výtvarná skupina označení (dnes již slavné označení) Ecole de Paris, tedy Pařížská škola. A zde začalo i to, že Kars během života shromáždil úctyhodnou sbírku prací těchto svých kamarádů. Část z ní měl později uskladněnou v Praze, kde v Mánesově ulici na Vinohradech měl ateliér. Po Mnichově a po okupaci v roce 1939 o tuto kolekci však přišel, protože před válkou musel tato místa opustit. A ta umělecká díla tu musel nechat.
Přes svého přítele Juana Grise se dostal do Španělska kolem roku 1931-1932 kde se mu velmi zalíbilo. Ovšem bohužel k jeho smůle tam takto intenzívně pobýval jen tři nebo čtyři roky, protože v roce 1936 ve Španělsku vypukla občanská válka. A on jako příslušník židovského národa v tom viděl určitou komplikaci a Španělsko opustil a musel se v Evropě přemístit zase někam jinam. V roce 1937 v Praze alespoň uspořádal svou jedinou velkou výstavu, ve výstavní síni Mánes, kde měl kolem 130 obrazů. Tu výstavu dokonce navštívil i tehdejší prezident Beneš, je známa jeho fotografie z výstavy. Kars se zkrátka snažil nějak navrátit, ale osud mu ,,zahrál" jinak.
V roce 1939 uprchl z Prahy před německou okupací. A kam jinam, než do Paříže! Tam strávili určité relativně klidné období, když ale Německo zaútočilo na Francii, tak se Kars zase musel vzdálit z Paříže. Chvíli přebýval v Lyonu, z Lyonu, když Němci okupovali i zbytek Francie, se přemístil do Švýcarska, kde žila jeho sestra. Tam přežíval poslední dva tři roky války, a tam bohužel, asi uvláčen všemi těmi válečnými událostmi, na počátku února 1945, v podstatě na cestě do Paříže, která byla v té době už osvobozená, spáchal v jednom z hotelů v Curychu sebevraždu.
Toto krásné dílo pochází ze soukromé sbírky v Curychu.
o autorovi: 1882 - 1945
Narodil se v Kralupech nad Vltavou. Studoval akademii v Mnichově. Studijní cestu podnikl po Iberském poloostrově. Po studiích se usadil v Paříži, většinu života prožil střídavě ve Francii, Belgii, Španělsku. Vzhledem ke svému židovskému původu se v období nacismu uchýlil do Švýcarska (Ženeva), kde v r. 1945 spáchal sebevraždu.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 150 000 Kč.