Olej na plátně, 70x90 cm. Signováno vpravo dole Kaván. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 118 cm
Obraz Křížek v zasněžené krajině je výmluvným příkladem Kavánovy hluboké vazby k české krajině – krajinnému motivu, který autor po celý život zpracovával s mimořádnou pokorou a malířskou citlivostí. V této tiché zimní scéně se zcela vytrácí lidský ruch, a přesto je přítomnost člověka nepřehlédnutelná – symbolizovaná drobným kamenným křížkem obklopeným dvojicí stromků.
Rozsáhlá, téměř monochromní sněhová pláň zabírá většinu plátna. Kaván v ní mistrně zachycuje subtilní rozdíly ve stínech, stopách a modravých valérech sněhu, přičemž horizont krajiny s tmavými pásy lesů ji ukotvuje v dálce. Obloha, jasná a chladná, se rozlévá do horní třetiny plátna jako zrcadlo ticha.
Kompozice je prostá, ale nesmírně působivá. Právě jednoduchost umožňuje vyniknout základním prvkům: stromům, zmrzlé půdě, jedinému křížku – a skrze ně i hlubokému pocitu klidu, stálosti a smíření. Kaván zde nevyužívá dramatické efekty; jeho krajina neohromuje, ale zve – k zastavení, pohroužení a naslouchání tichemu dialogu mezi přírodou a člověkem.
Tento obraz je ukázkou Kavánovy pozdní lyriky – kdy se výraz stává tlumeným, barva se očišťuje, tvar zjednodušuje a každá linie nese emocionální váhu. Křížek v zasněžené krajině je krajinou vnitřní – záznamem stavu duše, kontemplace a víry v řád světa, který přetrvává.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Žák pražské akademie (1890-1896, prof. Julius Mařák). Roku 1931 se stal řádným členem Čes. akademie věd a umění. Ve své tvorbě se zabýval zejména vyobrazením české krajiny a jeho díla inspirovala mnohé další malíře (Antonína Slavíčka,...). Mezi jeho oblíbené náměty patřily Krkonoše a Podkrkonoší. Jeho práce byly vystavovány na četných samostatných i kolektivních výstavách.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč