Olej na plátně, 100x79 cm. Signováno vpravo dole F. Lepie 1871. Rámováno.
Pozn.: Odborně restaurováno. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.
Česko-rakouskému malíři Ferdinandu Lepié již v současné době patří pevné místo mezi klasiky evropské krajinomalby 19. století. Lepié se však kromě přírodních a architektonických vedut věnoval také jiným malířským námětům. Předložený výjev s pohledem do interiéru středověkého chrámu se řadí k unikátním zástupcům jeho tvorby, ve které Lepié rozvíjel dobově oblíbené romantizující pojetí malby architektur. Konkrétně tento motiv vypracoval ve více variantách, ze kterých vzešla vysoce působivá kompozice tak, jak ji přeložené dílo představuje. Vtahující výraz obrazu se opírá o několik zásadních momentů. Jeden z nich je jednoznačně přesvědčivá monumentalita vnitřních prostor architektury s takřka dokonalým vystižením měkké hloubky klenutého chrámového prostoru. Duchovní meditativní charakter malbě propůjčují také světelné podmínky s velmi citlivě rozlišenými efekty dopadu světla na povrch architektonických článků a jemnou hrou s kontrasty a stíny. Velkolepost průhledu lodí vznosného chrámu umocňuje figurální stafáž shromáždění věřících usazených ve stalách při liturgickém obřadu. Estetický prožitek z díla se opírá nejen o vysoce kultivovaný malířský přednes a zkušenou práci se sjednocenou paletou teplých odstínů, ale také o pozorně vypracované detaily dekorativních volných kružeb, které připomínají křehké krajkoví. Jedná se o opravdu vysoce kvalitní obraz s nepopiratelnou sběratelskou i uměleckohistorickou hodnotou.
o autorovi: 1824 - 1883
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 550 000 Kč.