Nejdelší strana: 90 cm
Olej na plátně, 90x90 cm, signováno vpravo dole Elian 23, certifikát pravosti přiložen, nerámováno.
Obraz pochází přímo z atelieru autora.
Průvodní text k dílu:
„Zloděj myšlenek I. /Klaunova ukolébavka/“
Zloděj myšlenek, který se zjevuje čím dál častěji, neváhaje brát na sebe rafinovaně jakoukoli podobu se dokáže objevit třeba i převlečený za klauna. Hraje své podmanivé a nasládlé ukolébavky, odpoutává pozornost a uvádí všechny do jakési letargie, ve které nikdo nebude vnímat skutečnou realitu. Je to starý mazaný lišák neboť ví, že v tomto opojení může snáze proniknout do jejich mysli, kontrolovat nebo krást jim jejich vlastní myšlenky. Udělá vše pro to, aby byli všichni poslušní, vykonávali jeho rozkazy a hráli jeho hru. Potrestá každého, kdo se mu bude chtít vzepřít a kdo bude chtít samostatně přemýšlet, nebo jednat podle vlastní svobodné vůle.
(Druhý díl „Zloděj myšlenek II./Klaunova korida/“ příště.
o autorovi: Absolvent ateliérů E.M. Castonguay v americkém Pittsburghu a žák J. Švikruhy. Jeho primární technikou je olejomalba.
Věnuje se i asamblážím. Profesionálně tvoří a žije v Púchově, kde také vede svůj ateliér malby.
.
"Elian je současný představitel imaginární výtvarné tvorby. V jeho díle, které stojí na dialogu reálního s jeho osobním vnitřním
světem je důležitým aspektem podvědomé zkoumání lidské psychiky a ducha, zachycení hloubky atmosféry, reflektování vnitřního rozpoložení a emocí v kontextu magicko-realistických, surreálních, někdy až bizarních příběhů.
Má velký dar imaginace, spojovat realitu s fantazií, skutečné s neskutečným a vtahovat diváka do samotného děje na plátně. V jeho ranném díle je citelný vliv staromistrovského pojetí malby, ale v současné době se jeho malířský přístup stává stále více uvolněnějším, což se projevuje i bohatšími motivy, nebo osvobozováním se od limitované barevné palety. Každý jeho obraz je mistrovským dílem v jednotě obsahu a formy s velkou výpovědní hodnotou, odkazem a myšlenkou. Autorova díla jsou zastoupena v mnoha soukromých sbírkách ve více zemích Evropy a USA.“
Jozef Švikruha, malíř a výtvarný pedagog.