Bohuslav Reynek - Krajina

Pastel, 22x31 cm. Signováno vpravo dole Reynek 1930. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 33 cm

Na tomto pastelu, který pochází z předválečného období, se Bohuslav Reynek, jedinečná osobnost českého umění 20. století, zabýval spontánním záznamem krajiny. Zřetelně se zde projevuje Reynkova tendence k emotivnímu expresivnímu výrazu a relativní úspornost v užití výrazových prostředků. Kompozice se vyznačuje volným přepisem pozorované skutečnosti a přímým apelem na diváka. Bezprostřednost pohledu na krajinu a její výtvarné subjektivní podání podtrhují znaky rychlé rukopisné práce stejně jako výborné zvládnutí techniky. Charakteristicky výrazová až nervózní kresba pastelem je patrná takřka na všech plánech obrazu. Propůjčuje dílu moment pohybu, který diváka nabádá těkat po výjevu a procítit jeho atraktivní náboj. Umělec jako by dokázal přesně zachytit prchavost místa v jeho aktuálním odění. Jedná se o velmi krásnou práci, do které se zřetelně vepsalo autorovo umělecké směřování.

o autorovi: 1892 - 1971

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 420 000 Kč

vydraženo top posouzeno znalcem
100307. Krajina
Dražba ukončena:30.08.2023 20:56:41
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:37 000 Kč