Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Dílo prošlo technologickým průzkumem, scan přiložen.
Nejdelší strana: 143 cm
Olej na plátně, 102x123 cm. Signováno vpravo dole A. Dwořák 1847. Rámováno. Pozn.: Rám mírně poškozen. Tuto kultivovanou práci Antonína Dvořáka lze klást do doby umělcova pražského pobytu před odchodem do Litomyšle, kde působil jako pedagog na tamním gymnáziu. Dvořák, který se stal jedním z vůbec prvních protagonistů žánrového malířství v našem prostředí, zde přináší výjev z hodiny výuky výtvarného umění. Scéna je podána jako aktuální záznam okamžiku, kdy mistr dává instrukce jedné z dívek při studijní kresbě podle antické busty. Na obraze je zřetelně patrná snaha zachytit událost v její bezprostřednosti a všednosti, přesto Dvořák nezapře příznačnou tendenci k lyrismu, estetismu a harmonii, které nepochybně vycházejí z jeho školení na Akademii v Praze (Fr. Tkadlík a Chr. Ruben) a ve Vídni. Tyto kvality se zřetelně projevují nejen ve velmi umné vyvážené kompozici, ale zvláště v ušlechtilých tvářích dívek, jejich líbezných pohledech a jemných gestech. Malíř též pracoval velmi pečlivým důsledným rukopisem, který ještě podtrhuje vytříbený dojem, jejž toto plátno navozuje. Na výjevu se tedy před divákem otevírá pohled jakoby vytrhnutý ze soudobého života se všemi detaily a podrobnostmi, zároveň však nabízí velmi intenzivní estetický prožitek z bravurně provedené malby jednoho z předních českých umělců 19. století.
o autorovi: 1817 - 1881
Narodil se v Němčicích u Litomyšle. Studoval AVU v Praze u prof. Tkadlíka a Rubena a ve Vídni u prof. Waldmüllera. Vyučoval kreslení v Litomyšli a později v Praze. Ve své volné tvorbě se věnoval hlavně portrétům, s oblibou také zachycoval život obyčejných lidí Litomyšlska a maloval zátiší. Věnoval se rovněž fotografii. V jeho další tvorbě ho zastavila nemoc očí, která vyústila ve slepotu.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 180 000 Kč