Nesignováno.
Pozn.: Současný majitel získal dílo v 70. letech z ateliéru autorky.
Nejdelší strana: 50 cm
Olej na plátně, 50x40 cm. Nesignováno. Nerámováno.
Na předloženém obraze s názvem Dívka s copem od Zdenky Rusové je zobrazena silueta ženské busty z profilu. Postavě malířka propůjčila všechny charakteristické rysy, které se na jejích poetických dílech s ženskými tématy zpravidla objevují. Dívka má drobné mandlové oči, výrazný nos, koutky rtů se jí zdvihají do lehkého úsměvu. Dokonalý ke krajům odstíněný tón pleti dotváří jemná rozptýlená iluminace. Od vrcholu dívčiny hlavy spadá nápadný cop. Obraz oproštěných forem s takřka jednolitým nazelenalým odstínem pozadí navozuje velmi intimní lyrickou, až meditativní atmosféru. Umírněným způsobem vyjádření založeným na letmých náznacích autorka nechává tušit, že se pod stylizovanými tvary malby skrývá niterné umělecké sdělení, které tato malířka českého původu působící v Norsku dokáže ztvárnit jedinečnými výtvarnými prostředky. Jedná se o dílo, jehož kvality lze označit za mimořádné.
o autorovi: 1939
Narodila se v Praze. Studovala UMPRUM u prof. Strnadela a u prof. Sonderborga na Staatliche Kunstakademie ve Stuttgartu. V sedmdesátých letech odešla do Norska, kde se r. 1987 stala rektorkou Akademie v Oslu. U nás jsou její díla ve sbírkách AJG v Hluboké nad Vltavou, v Norsku je zastoupena v četných veřejných i soukromých sbírkách. Její díla se na českém aukčním trhu vyskytují zcela ojediněle, a to hlavně z důvodu, že jich na našem území zůstalo jen velmi málo. V zahraničí je vysoce ceněna.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60 000 Kč.