Pozn.: Současný majitel získal dílo v 70. letech z ateliéru autorky.
Nejdelší strana: 85 cm
Olej na plátě, 85x74 cm. Nesignováno. Nerámováno.
Zdenka Rusová, narozená v Praze, se věnuje volné malířské tvorbě v Norsku, kam odešla v 70. letech minulého století a kde působí jako pedagožka výtvarného umění. Ve svých dílech se věnuje tématům s postavou ženy, pro něž je typická surrealistická snovost a enigmatická vnitřní významová poetika, která se projevuje také na tomto krásném obraze Dívky s býkem. Ústředím kompozice je formálně oproštěná busta s výrazným profilem, které se na tváři vykresluje letmý úsměv. Tmavé bělmo drobných očí mezi jemnými barevnými přechody hladké pleti vypovídá o zvnitřnělém emocionálním hnutí dívky, které se dokonale přenáší na diváka. Po linii rozpuštěných vlasů ženy pochoduje statný stylizovaný býk, tradiční symbol síly a statnosti. Na sytě rudém pozadí se objevuje silueta ruky. Nezaměnitelný výraz a obsahová hloubka děl Zdenky Rusové je dokladem vyzrálé osobitosti této pozoruhodné malířky, jejíž vysoce hodnocená díla se na zdejším trhu s uměním objevují vzácně.
o autorovi: 1939
Narodila se v Praze. Studovala UMPRUM u prof. Strnadela a u prof. Sonderborga na Staatliche Kunstakademie ve Stuttgartu. V sedmdesátých letech odešla do Norska, kde se r. 1987 stala rektorkou Akademie v Oslu. U nás jsou její díla ve sbírkách AJG v Hluboké nad Vltavou, v Norsku je zastoupena v četných veřejných i soukromých sbírkách. Její díla se na českém aukčním trhu vyskytují zcela ojediněle, a to hlavně z důvodu, že jich na našem území zůstalo jen velmi málo. V zahraničí je vysoce ceněna.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60 000 Kč.