Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 38 cm
Akvarel, 27x38 cm. Signováno vlevo dole Zdenka Barunerová 1878. Rámováno, pod sklem.
Obraz Skaliska od Zdenky Braunerové divákovi nabízí pohled na skály zasazené v lesním porostu. Akvarelu vládne krásná světelná atmosféra okamžiku, kdy ranní slunce po rozbřesku zbarvilo nebe do zlatova a začalo les sytit prvními záchvěvy tepla. V modrém odstínu strmě klesající skalnaté stěny lze doslova cítit chlad ustupující po povrchu kamene. Poutavý půvab této krajinné scenérie podporuje živé zachycení vegetace na výšině mimo civilizaci. Výběr výjevu i jeho zpracování svědčí o zcela mimořádném talentu této české umělkyně, která se soukromě učila u Amalie Mánesové a v 80. a raných 90. letech 19. století opakovaně pobývala v Paříži. Prožitek z díla nevšedních kvalit, které dává zažít absolutní pocit jednoty člověka s přírodou, umocňuje bravurní zvládnutí techniky akvarelu. Jedná se o zcela neobyčejné dílo, jehož hodnotu lze sotva popsat slovy.
o autorovi: 1858 - 1934
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 650 000 Kč