Zdenka Braunerová - Skaliska

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 38 cm

Akvarel, 27x38 cm. Signováno vlevo dole Zdenka Barunerová 1878. Rámováno, pod sklem.

Obraz Skaliska od Zdenky Braunerové divákovi nabízí pohled na skály zasazené v lesním porostu. Akvarelu vládne krásná světelná atmosféra okamžiku, kdy ranní slunce po rozbřesku zbarvilo nebe do zlatova a začalo les sytit prvními záchvěvy tepla. V modrém odstínu strmě klesající skalnaté stěny lze doslova cítit chlad ustupující po povrchu kamene. Poutavý půvab této krajinné scenérie podporuje živé zachycení vegetace na výšině mimo civilizaci. Výběr výjevu i jeho zpracování svědčí o zcela mimořádném talentu této české umělkyně, která se soukromě učila u Amalie Mánesové a v 80. a raných 90. letech 19. století opakovaně pobývala v Paříži. Prožitek z díla nevšedních kvalit, které dává zažít absolutní pocit jednoty člověka s přírodou, umocňuje bravurní zvládnutí techniky akvarelu. Jedná se o zcela neobyčejné dílo, jehož hodnotu lze sotva popsat slovy.

o autorovi: 1858 - 1934

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 650 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
72995. Skaliska
Dražba ukončena:24.02.2022 21:08:31
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:14 000 Kč