Akvarel na papíře, 26x37 cm. Signováno vlevo dole Z. Braunerová. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Dílo mimořádné osobnosti českého výtvarného umění, Zdeňky Braunerové, zachycuje budovu mlýna s výsekem okolní krajiny. Tato všestranná česká autorka je známa pro svou schopnost integrovat zkušenosti ze zahraničních výjezdů s vlastním pronikavým talentem. V případě předloženého obrazu lze hovořit také o výjimečném zvládnutí techniky. Celkovým pojetím zde Zdenka Braunerová podává důkaz o svém pozorovatelském talentu i citlivém vnímání prostředí venkova a přírody. Malbu pojednala ve svěžím rozjasněném koloritu, který plně vystihuje atmosféru jarního dne. Celým obrazem tak prostupuje vnitřní světlo, které ovlivňuje i charakter barevných odstínů zelené a modré. Jednoduchou nekomplikovanou kompozici naplňuje atmosférická vzdušnost a lehkost. Malířská zručnost autorky se nesporně projevuje zejména v naznačení struktury koruny rozkvetlých stromů anebo v efektním vystižení travnatého porostu. Zdenka Braunerová bezesporu disponovala značným výtvarným talentem. Předložené dílo je toho skvělou ukázkou.
o autorovi: 1858 - 1934
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 650 000 Kč