Zdenka Braunerová - Krajina

Olej na kartonu, 15x20 cm. Signováno vlevo dole Z. Braunerová. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu číslo.

Zdenka Braunerová patří k velmi výrazným figurám českého umění přelomu 19.  a 20. století. Jednalo se o všestrannou umělkyni, která zasáhla do více oborů. Předložené dílo zastupuje její krajinářskou tvorbu, ve které rovněž dosáhla velmi vysoké úrovně. Ovlivnilo ji jednak dílo Julia Mařáka, ale také Antonína  Chittussiho, se kterým navázala blízký osobní vztah. Předložená malba komorního formátu jasně ukazuje malířčinu schopnost zprostředkovat jemnou intimitu přírody bytostně výtvarnými prostředky. Na výjevu je prezentován pohled do krajiny s terénem stoupajícím k horizontu. Pro Braunerovou je typický cit pro čistou prosvětlenou paletu přírodních odstínů, která vyjadřuje klidnou poetiku místa autorčina zájmu. Pastelové zelené odstíny jsou postupně nahrazeny lomenou modří, která vytváří hmotu vzdáleného obzoru. Pozornost je samozřejmě třeba věnovat i vyjádření přírodních detailů. Dílo Zdenky Braunerové bezesporu představuje jeden z vrcholů českého umění přelomu 19. a 20. století a právem se těší stále většímu zájmu odborné i sběratelské veřejnosti.

o autorovi: 1858 - 1934

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 650 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
99206. Krajina
Dražba ukončena:26.07.2023 22:42:17
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:26 000 Kč