Olej na překližce, 36x42 cm. Signováno vlevo dole Rykr. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 53 cm
Předkládaný obraz Zdeňka Rykra představuje variaci na téma zátiší v osobitém pojetí tohoto pozoruhodného českého malíře, který velmi úspěšně čerpal z podnětů moderního zahraničního umění, zejména francouzského, přestože se školil jako autodidakt. Obrazovou plochu takřka zcela zaplňují předměty běžné denní potřeby, jak to známe z obdobných prací kubistických mistrů. Tradiční motiv však autor přepisuje ve smyslu vlastního subjektivního vidění skutečnosti, k jejímuž zobrazení se snaží nalézt vlastní vztah. Tato tendence se zřetelně prosazuje nejen v originálním výběru objektů, ale zejména ve způsobu jejich prostorové a objemové reprezentace. Pozornost je třeba věnovat i koloritu s převažujícími odstíny zemitých barev okrů a hnědí doplněních o plochy v bílé. Barevné i formální přestylizování zátiší nicméně stále výborně navozuje zasazení předmětů do prostorových vazeb, aniž by se umělec musel držet tradičních způsobů zobrazení. Zátiší se džbánem a hrncem lze bezesporu pokládat za vysoce kvalitní příklad neopakovatelné tvorby Zdeňka Rykra, jehož koupě představuje výbornou investiční příležitost.
o autorovi: 1900-1940
Narodil se v Chotěboři. V malířství byl samoukem, vystudoval dějiny umění a archeologii. Byl ovlivněn francouzskou moderní malbou. Věnoval se propagační grafice. Dodnes se používají jeho návrhy na čokoládovou tyčinku KOFILA. Pro tuto čokoládovnu vytvořil i vlastní logo – modrá hvězda Orion. Tvořil ale i pro jiné firmy jako např. Baťa, Čedok, Káva Kulík.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 500 000 Kč.