Olej na plátně, 40x50 cm Signováno vlevo dole Červinka. Rámováno.
Nejdelší strana: 65 cm
Zdeněk Červinka zcela oprávněně platí za malířského mistra snových krajin a imaginace. Předložený obraz s názvem, který zajímavě variuje známé latinské sousloví, je toho zářným dokladem. Na díle Červinka zobrazil mysteriózní krajinu, kde na břehu temného jezera sedí osamělá figura. Poblíž se objevují maringotky, zlověstně vypadající skalní útvar a další předměty. Brilantním užitím temnosvitu a prizmatické zeleno-modré barevnosti autor dokázal navodit velmi sugestivní, jímavou atmosféru, která diváka doslova vtahuje do příběhu této malířské balady. Pozoruhodná konfigurace jednotlivých předmětů, stejně jako název díla odkazující na svět literatury vybízejí k hledání skrytého významu, který malíř svému dílu vetkl. Všemi zmíněnými rysy se předložený obraz řadí k vysoce hodnotným reprezentantům díla tohoto pozoruhodného tvůrce, který za života uspořádal na 250 samostatných výstav.
o autorovi: 1928-2016
Narodil se v Uherském Hradišti. Studoval na střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Používal umělecké jméno Targus.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 50 000 Kč.