Zbyněk Sekal - Černá ovce

Kombinovaná technika, 30x50 cm. Signováno vzadu Sekal 66. Rámováno.

Dílo Černá ovce Zbyňka Sekala, jednoho z nejuznávanějších českých umělců 20. století, se řadí ke skupině nástěnných asambláží, které autor vytvářel v 60. letech minulého století. V těchto skládaných obrazech se Zbyněk Sekal vydal na cestu hledání nových výrazových možností s využitím netradičních často odložených použitých předmětů denní potřeby, které prostřednictvím umělcova vstupu vyjevují svou vlastní autentickou estetickou kvalitu. Do Sekalových pozoruhodných kompozic se promítaly hluboké úvahy o podstatě umělecké tvorby, díky čemuž se autorovy práce vyznačují velmi silným vnitřním nábojem. Platí to i o předloženém reliéfu. Předměty, v tomto případě součásti kolíčků na věšení prádla, jsou vytržením z každodennosti povýšeny na autonomní umělecký prostředek, který dovoluje prozkoumávat možnosti tvaru, řádu a kompozice. Současně však asambláž podává niternější výpověď, nejen o umělecké tvorbě, ale také o životě, jak ho užitý a všedním životem poznamenaný materiál zastupuje. Vnitřní poselství díla prosvítá také skrze název, který stejně jako forma odkazuje na výjimečnost i osamocení. Dílo Zbyňka Sekala strhává svou hloubkou a je zjevným dokladem autorovy tvůrčí suverenity.

o autorovi: 1923 – 1998
Sochař. Malíř, překladatel. Studoval na VŠUP v Praze u profesorů Filly a Tichého, přátelil se s M. Medkem, Z. Palcrem a S. Podhrázským. Ve 40. a 50. letech ve svém díle osobitě reagoval na podněty soudobého evropského surrealismu, na přelomu 50. a 60. let se postupně přeorientoval na abstraktní plastiku a montované reliéfy. Překládal německé filosofické texty a beletrii. Od r. 1970 žil ve Vídni, kde se stal členem skupiny Secession. Jeho práce jsou zastoupeny ve významných českých a rakouských uměleckých sbírkách.

Nejvyšší dosažená cena na trhu s uměním 900 000 CZK.

85367. Černá ovce
Dražba ukončena:02.11.2022 20:56:37
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:190 000 Kč