Olej na kartonu, 31x22 cm, signováno vpravo dole V. Brožík, rám, zaskleno.
1851, Železný Hamr u Třemošné - 1901, Paříž
Student pražské akademie (1868-1869; prof. Em. Rom, Ant. Lhota). Poté se vzdělával v ateliéru Emila Lauffera. Malíř českých dějin, historických výjevů, genrů a podobizen. Chvíli malířsky působil i v Drážďanech, ale roku 1873 odchazí do Mnichova, kde se učí u Pilotyho. Cestuje do Paříže, kde obdivuje poklady v Louvru a ve Versailles. Pro nedostatek financí se ale vrací zpět do vlasti a do Paříže znovu vyráži až roku 1876, díky finanční podpoře Albrechta z Kounic. V Paříži se oženil s dcerou známého obchodníka a jeho umělecká tvorba byl ve společenských kruzích velice ceněna. V Paříži se mu dostává četných ocenění a vyznamenání. Roku 1879 vyráží do Nizozemí, kde ho výrazně ovlivnila tvobra starých holandských mistrů. Byl vynikajicím portrétistou a vyobrazil mimo jiné mnoho osobností z pražského i pařížského lidu. Díky pobytu na venkově Francie vytvořil i množství krásných venkovských genrů.
Pozn.: Přiložen Znalecký posudek PhDr. Blažíčkové-Horové (Z posudku: Předložené dílo Námluvy je nesporné a půvabné dílo Václava Brožíka, pravděpodobně vzniklé v době před rokem 1884.), na zadní straně ověření Vratislava Nechleby z roku 1937.