Vzadu na štítku sběratelský přípis Friedrich von Amerling - Chlapec s knihou

Olej na plátně, 57x52 cm. Nesignováno. Nerámováno.

Stav: Malba v místě poškozena.

Tento obraz představuje skutečně výjimečnou ukázku portrétního umění 19. století. Chlapcova postava je zachycena z tříčtvrtečního pohledu na tmavém pozadí, které dává vyniknout bravurnímu ztvárnění fyziognomie chlapcovy tváře a zřasení jemné látky v partii rukávů. Hladká chlapecká tvář s narůžovělým inkarnátem, přesvědčivá modelace objemů i lehký nádech momentky podpořený tím, jak protagonista stáčí pohled mimo divákovu osu, propůjčují této podobizně kvalitu bezprostřednosti a nenucenosti. Ušlechtilou prací s rukopisem, trefně vyjádřenými detaily i umným zacházením s osvětlením, které podobizně dodává na plasticitě, se autor díla projevuje jako prvotřídní portrétista. Toto konstatování může podpořit sběratelský štítek s přípisem, který uvádí jméno Friedricha von Amerling, což byl přední portrétista dvora Františka Josefa I. O vysoké hodnotě předkládané malby není nejmenších pochyb.

o autorovi: 1803 – 1887
Rakousko-maďarský portrétista. V letech 1835 – 1880 působil jako dvorní malíř Františka Josefa I., je považován za jednoho z nejvýznačnějších rakouských portrétistů 19. století.

Vzadu na štítku sběratelský přípis Friedrich von Amerling
101438. Chlapec s knihou
Dražba ukončena:27.09.2023 22:19:06
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:38 000 Kč