Nejdelší strana: 125 cm
Olej na plátně, 100x75 cm. Signováno vpravo dole V. Nechleba. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Vratislav Nechleba je znám především svou portrétní tvorbou. Důležitou součást jeho díla však tvoří také zátiší. Předložená práce představuje klasický námět kytice, na němž se projevuje autorův vypracovaný malířský talent a schopnost mistrně skloubit realistické zobrazení s neotrockým rukopisem. Kompozice je řešena na vertikálu tak, že tvar kytice naznačuje formu kříže. Prostor vytváří odstupnění barevných tónů směrem od diváka. Bohatost výjevu podtrhuje způsob malířské práce, kdy umělec zjemnil kontury zobrazených okvětí, která díky tomu působí velmi živě a plně plasticky. Ocenit je třeba také práci s barvou, zejména jemné přechody na pozadí, které podtrhují až strhující krásu této luxusní kytice. Jde o vysoce estetizované dílo suverénního autora, který byl již za života velmi vyhledáván. Koupi díla lze jedině doporučit.
o autorovi: 1885 – 1965
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 220 000 Kč.